Wywiad z Jakubem “qn3kiem” Jankowskim.

Wywiad z komentatorem, organizatorem UEC Jakubem “qn3kiem” Jankowskim.

Przeprowadziliśmy wywiad z jednym z najbardziej rozpoznawalnych komentatorów na Polskiej podziemnej scenie – Jakubem “qn3kiem” Jankowskim. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i poświęcony czas. Qn3k od około dwóch lat zajmuje się komentowaniem, a jednym z pierwszych turniejów, który skomentował był UndergrounD eSport Cup, którego był również organizatorem, podobnie jak jego kolega – Jakub “mil3k” Milewski, który również wtedy był organizatorem jak i komentatorem. Krokiem milowym dla qn3k mogło być uzyskanie 1000 obserwujących, sam Jakub nie przeszedł obok tego obojętnie i postanowił się odwdzięczyć swoim obserwującym i zrobił 24 godzinnego streama. W dzisiejszym wywiadzie qn3k poruszy kilka ciekawych kwestii wokół swojej osobie jak np. stworzenie organizacji.


Redaktor — Cześć qn3k, niektórzy komentatorzy posiadają swoją własną “organizację”, czy może w przyszłości również poszedłbyś tymi śladami czy taka organizacja nie jest ci potrzebna?
qn3k — Hej, nie raz widząc innych komentatorów zakładających własne organizacje zastanawiałem się czy nie iść w ich ślady. Po przemyśleniach jednak stwierdziłem, że nie byłbym najlepszym szefem i miałbym prawdopodobnie spore problemy przy wyborze składu czy podejmowaniu decyzji o zmianach w zespole. Wszystko może się jednak zmienić w przyszłości, nie wykluczam, że kiedyś podejmę odpowiednie kroki i stworzę własną organizacje.

Redaktor — Możesz nam zdradzić kiedy odbędzie się następna edycja UEC i w jakiej grze?
qn3k —Prace nad następnym UEC trwają już od ponad miesiąca, mamy już większość zaplanowane, liczba osób pracujących nad projektem się powiększyła. Mogę zdradzić, że już po wakacjach zobaczymy nowy turniej w CS:GO.

Redaktor — Osiągnąłeś już próg 1000 obserwujących na swoim twitch’u, jaki stawiasz kolejny próg?
qn3k — Próg 1000 obserwujących był dla mnie czymś bardzo ważnym, wcześniej stawiałem sobie progi co 100 obserwujących, lecz teraz nie mam zbytnio jakiejś liczby do której dążę, ostatnio bardziej staram się na twitch’u pokazywać więcej tego jak samemu gram w gry takie jak CS:GO czy F1 2020.

Redaktor — Można powiedzieć, że powoli stajesz się już weteranem podziemnej sceny, jak myślisz ile mniej więcej skomentowałeś meczy Podziemnej sceny CS:GO/Valorant, który sprawił ci najwięcej emocji?
qn3k — Hmm, komentuje samemu od ponad roku, więc myślę, że było to już ponad 200 map jak nie więcej. Natomiast jeśli chodzi o mecz, który najbardziej zapadł mi w pamięć to na pewno będzie to finał ostatniej edycji UEC, czyli mecz KXN Academy vs Pogromcy Duchów. Mam też dobre wspomnienia z meczu Wylewniki vs Erydan Esports w Molotov Cup 2, który był pierwszym meczem komentowanym z “Milkiem” po kilku miesiącach przerwy. Trudno mi jednak wybrać jeden mecz, ponieważ w każdym meczu mamy sporo nieprzewidzianych akcji i zagrań.

Redaktor — Myślałeś kiedyś, żeby porzucić “Podziemną scenę” i zająć się komentowaniem profesjonalnych rozgrywek?
qn3k — Tak, myślałem o tym nie raz, lecz zawsze wymyślałem sobie nowe przeszkody, które nie pozwalały mi na zajęcie się sceną profesjonalną. Z drugiej strony jednak bardzo polubiłem komentowanie rozgrywek na niższym poziomie, ponieważ mamy tam bardzo wiele nieprzewidywalnych zagrań, które przynoszą sporo emocji. Wszystko jednak jeszcze przede mną i nie ukrywam, że moim celem jest dostanie się do jednego z większych studio komentatorskich.

Redaktor — Jaki jest twoim zdaniem problem Polskiej pro sceny?
qn3k — Myślę, że jednym z problemów może być budowanie zespołów, które łączą doświadczonych graczy i młodych zawodników. Wydaje mi się, że często obie grupy różnią się stylem gry, dopasowanie się jednych do drugich jest trudne i czasem nie możliwe. Bardzo cieszy mnie wiadomość, że Pompa Team powraca do CS:GO i podpisuje zespół, który miałem okazję oglądać chociażby podczas PEC 2020, czyli Paloma40Mix. Popieram stawianie na młode zespoły, które już są ze sobą zgrane, w których jest już chemia i nie trzeba niczego budować od nowa. Jednak jest też wielu graczy, którzy są dobrzy aimowo, ale brakuje im opanowania i chęci dopasowania się do reszty zespołu co nie pozwala im się przebić do większych składów.

Redaktor —  Można powiedzieć, że Monster Energy Drink i qn3k to to samo, jakbyś dostał propozycję partnerstwa np. Od Red Bull’a, w ramach, której regularnie miesięcznie dostawałbyś 36 puszek po 250 ml, ale nigdy już na swoim streamie nie mógłbyś napić się Monstera czy mieć puszkę w tle, zgodziłbyś się na to partnerstwo?
qn3k — Hahaha, bardzo dobre pytanie, myślę że miałbym spore problemy, żeby podjąć decyzje, ale byłbym w stanie przyjąć taką propozycję. Zawsze można pić “Monsterki” poza streamami.

Redaktor — Jaką masz radę dla tych komentatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za mikrofonem?
qn3k — Moim zdaniem najważniejsze jest to aby po prostu komentować. Nie da się wszystkiego przećwiczyć na sucho. Komentarze pod streamem i opinie ludzi zawsze pomagają. Wiadomo, że nie da się dopasować komentarze do każdego widza, ale da się znaleźć pewien złoty środek. Oprócz tego jedną z rzeczy, którą robiłem na początku jest zapisywanie sobie na kartce synonimów do najczęściej używanych słów. To bardzo pomaga i urozmaica komentarz dla widza.

Redaktor — Komentujesz głównie turnieje CS:GO, czasami Valorant, a co jeśli zobaczylibyśmy qn3k’a komentującego np. Wirtualne Kluby w FIFA 20/21, jest na to szansa czy jednak skupiasz się na CS:GO i Valorant?
qn3k — Nie wykluczam zainteresowania się innymi grami. Komentowałem na razie tylko CS:GO i trochę Valoranta, którego komentowanie bardzo mi się spodobało i sprawiło wiele radości. Chciałbym spróbować swoich sił w komentowaniu tytułów takich jak F1 czy Assetto Corsa.
Redaktor — Z kim ci się najlepiej komentowało i jaki był to mecz?
qn3k — Myślę, że odpowiedź z kim najlepiej mi się komentuje jest oczywista – Mil3k. Jesteśmy przyjaciółmi i bardzo dobrze się dogadujemy jeśli chodzi o komentowanie. Jednak miałbym podać kogoś innego niż Mil3k to będą to Tomek “Stigu” Cwyl oraz Jakub “ThoreQ” Gertych z którymi miałem okazję skomentować parę meczy na UEC Sezon 1 oraz UEC Valorant.
Redaktor — Kiedy możemy się spodziewać kolejnego 24h streama?
qn3k — Nic nie jest pewne, ale myślę, że osiągnięcie 2000 obserwujących byłoby dobrym powodem, aby znowu zrobić 24h streama. Ten z okazji 1000 obserwujących był bardzo miłym dla mnie przeżyciem. Grałem w kilka gier i miło spędziłem czas ze znajomymi. Najbardziej zapadła mi w pamięć gra w GRID 2 i myślę że fajnie byłoby to powtórzyć.

Redaktor — Nie myślałeś kiedyś, żeby stworzyć projekt dla komentatorów komentujących mecze Polskiej podziemnej sceny zrzeszający wszystkich komentatorów w jednym miejscu takie drugie KXN Studio, lecz dla innych odbiorców?
qn3k — Raczej nigdy nie zastanawiałem się nad tym. Byłby to na pewno ciekawy projekt, lecz sądzę, że mógłby się nie udać przez różne cele komentatorów i różne charaktery. Mamy teraz chociażby takie projekty jak studio Majkiego, które bardzo dobrze sobie radzi i wspiera początkujących komentatorów. Na scenie podziemnej z tego co wiem było już kilka mniejszych prób takiego zrzeszenia, ale nie przetrwały one długo.

Redaktor — Jak wygląda typowy dzień z twojego życia?
qn3k — Zależy jaki to jest dzień. Przed pandemią i kwarantanną mój dzień składał się w większości ze szkoły od 6 do 16 licząc dojazdy. Po tym komentowałem od 18 do 21-22, a na sam koniec grałem mecz albo dwa w CS:GO i oglądanie NBA przed snem. W trakcie kwarantanny trochę się zmieniło, szkoła czy spotkania z psychologiem dalej były, ale w innej formie. Odszedł czas na dojazdy przez co mogłem więcej grać, pojawiło się również kilka turniejów do skomentowania, którym mogłem się więcej poświęcić. Obecnie, w wakacje czasem streamuje i montuje filmy, lecz skupiam się najbardziej do powrocie do regularnego grania i możliwe, że niedługo pojawię się na jakimś LANie czy turnieju online jako gracz.

Redaktor — Dziękujemy za poświęcony czas, chcesz może kogoś pozdrowić, dodać coś od siebie?
qn3k — Dziękuję za możliwość wywiadu, chciałbym pozdrowić wszystkich pracujących przy projekcie UEC oraz moją przyjaciółkę Gosię przez którą w jakimś stopniu zaczęło się moje komentowanie. Do zobaczenia na streamie!


 

Media społecznościowe – Jakub “qn3k” Jankowski
twitch
https://twitch.tv/qn3k
fanpagehttps://www.facebook.com/qn3k13371337/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *